نقد و بررسی کتاب از حال بد به حال خوب

مهیار صفدری
7 مارس, 2023
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

موضوع کتاب از حال بد به حال خوب چیست؟

کتب از حال بد به حال خوب همان‌طور که از نامش پیداست یک راهنمای عملی برای عبور از حال بد و رسیدن به حال خوب است. این کتاب در حقیقت یک هندبوک شناخت درمانی است که به شما کمک می‌کند همه چیز را در زندگی خود زیرورو کنید. این کتاب در شش بخش و ۲۷  فصل نوشته شده است که در هرکدام یک موضوع مانند روحیه، اضطراب، افسردگی و … با جزئیات مورد بررسی قرار گرفته است. این کتاب پر از تمریناتی است که باید انجام دهید و به خودتان امتیاز بدهید تا دریابید از نظر روحی در چه شرایطی هستید سپس دوباره به کمک تمرین‌ها و چالش‌های کتاب می‌توانید به مشکلات موجود فایق بیایید. این کتاب به شما کمک خواهد کرد مسائل را واضح‌تر و درست‌تر ببینید و احساسات خود را هم بهتر بشناسید. در حقیقت آنچه از حال بد به حال خوب برای شما انجام می‌دهد این است که افق دیدتان را گسترده‌تر می‌کند تا هم احساسات خود را بهتر بشناسید و درک کنید و هم نسبت به دیگران درک بهتری داشته باشید.

آشنایی با دیوید برنز، نویسنده‌ی کتاب‌های روانشناسی

David d burns روانشناس آمریکایی متولد سال ۱۹۴۲ است. او مدرک لیسانس خود را از کالج امهرست در سال ۱۹۶۴ دریافت کرد و دکترایش را هم سال ۱۹۷۰ از استنفورد گرفت. او تا سال ۱۹۷۴ در دانشکده پزشکی پنسیلونیا دوران دستیاری روانشناسی گذراند و سپس به‌عنوان روانپزشک مشغول به کار شد. او بعدها به استخدام گروه روانپزشکی و علوم رفتاری استنفورد در آمد و سال‌ها در این دانشکده به تحصیل و تحقیق پرداخت. او استاد محبوبی در میان دانشجویانش بود و سه بار به‌عنوان معلم سال برگزیده شد. دیوید برنز جوایز دیگری هم به دست آورهاست که برای تحقیقات روان‌شناسی و کمک به مردم برای غلبه بر مشکلات بوده‌اند. در ادامه تعدادی از کتاب‌های این نویسنده را معرفی می‌کنیم:

چند دلیل برای خواندن کتاب از حال بد به حال خوب

صدها جلد کتاب روانشناسی در دنیا وجود دارند که مدعی هستند می‌توانند به افراد کمک کنند شرایط بهتری را تجربه کنند. در ادامه درباره‌ی دلایل اینکه باید کتاب از حال بد به حال خوب را انتخاب کنید صحبت می‌کنیم:

  • نویسنده‌ی این کتاب یک روانپزشک است و در نتیجه داده‌های کتاب بر پایه‌ی علم هستند. این کتابی است که می‌توانید روی آن مانند داشتن یک تراپیست حاذق حساب کنید.
  • گام‌به‌گام و با برنامه پیش بروید. کتاب از حال بد به حال خوب یک برنامه‌ی عملی پر از تمرینات ریز و مهم است که باید با حوصله انجام دهید و پیشرفت خود را به‌صورت تدریجی ببینید.
  • نگاه خود را تغییر دهید. مهم‌ترین هدف کتاب از حال بد به حال خوب این است که ذهنیت منفی و نادرست را در افراد تغییر دهد و آرام‌آرام ذهن را اصلاح کند تا مسائل را با دید بهتری ببیند و در نتیجه به آرامش دست پیدا کند.

در بخشی از کتاب از حال بد به حال خوب می‌‌خوانیم

فروید معتقد بود که خشم فرونشانده می‌تواند تولید افسردگی کند. به اعتقاد او اشخاص ازآن‌جهت افسرده می‌شوند که ابزار خشم خود می‌هراسند. نگران‌اند که اگر خشم خود را بروز دهند مورد بی‌مهری و بی‌توجهی دیگران واقع خواهند شد. به همین جهت این خشم را به دل می‌ریزند و آن را متوجه خود می‌کنند. فروید معتقد بود که افسردگی نوعی بیزاری از خویشتن است که از خشم روی‌هم انباشته شده ناشی می‌شود.

شخصاً به بیمارانی که افسردگی آن‌ها ناشی از خشم به دل ریخته باشد برخورد نکرده‌ام و به نظریه فروید در این زمینه معتقد نیستم. هرچند هستند بسیاری که این نظریه او را قبول دارند. اما تجربه‌های بالینی مرا متقاعد ساخته که به‌جای افسردگی این اضطراب و دلهره است که ناشی از خشم سرکوب شده و به دل ریخته شده است. اشخاصی که از اضطراب و حملات وحشت رنج می‌برند، تقریباً همیشه درباره برخی از مسائل زندگی خود احساسات منفی ابراز نشده دارند. ممکن است کاملاً با احساسات آشنا نباشید؛ زیرا آنها را از ذهن خود می‌رانید. وقتی احساسات خود را انکار می‌کنید و از تضادهای مزاحم اجتناب می‌ورزی، عصبی و هراسان می‌شوید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.